Tudor Arghezi – biografia și opera

Biografia Autorului Tudor Arghezi

Anii de început

Tudor Arghezi, cunoscut la naștere sub numele de Ion Nae Theodorescu, s-a născut într-o zi de primăvară, pe 21 mai 1880, în București, pe strada Țărani.

Tudor Arghezi - portret
Tudor Arghezi – portret

Părinții săi, Nae și Maria Theodorescu, i-au oferit primele lecții de viață. Educația timpurie a avut loc la Școala primară „Petrache Poenaru” între 1887 și 1891, unde a fost îndrumat de Nicolae Abramescu.

Continuându-și formarea, a urmat cursurile gimnaziului „Dimitrie Cantemir” și liceului „Sfântul Sava” până în 1896, perioadă în care a trebuit să își asigure singur existența prin meditații, din cauza dificultăților financiare ale familiei.

Debutul literar și primele angajamente

Cariera literară a lui Tudor Arghezi a început devreme, la 16 ani, prin publicarea poeziei „Tatăl meu” în ziarul „Liga Ortodoxă” sub semnătura I.N. Theodorescu.

Această perioadă a marcat și începutul legăturii sale cu Alexandru Macedonski și Gala Galaction. A experimentat și în domeniul muncii, devenind laborant la fabrica de zahăr Chitila după un examen de chimie.

Anii de căutare și maturizare

Între 1897 și 1899, folosind pseudonimul Ion Th. Arghezi, a publicat în „Revista Modernă” și „Viața nouă”, afirmându-se în lumea literară. Aceasta a fost și perioada când a decis să își întrerupă studiile pentru a munci.

La 19 ani, Arghezi a făcut o schimbare majoră în viața sa, intrând la mănăstirea Cernica, unde a stat patru ani și a avut ocazia să devină diacon, apoi secretar al mitropoliei din București.

Cu toate acestea, această experiență nu i-a stins setea de creație literară, așa cum reflectă și romanul său Cimitirul Buna Vestire, care parodiază cu sarcasm viața monahală.

Expansiunea creativă și critică

Perioada călătoriilor în străinătate a început în 1905 și a fost marcată de nașterea primului său copil, Eli Lotar, în Paris.

Această etapă i-a oferit noi orizonturi, Arghezi petrecând timp în Fribourg și Geneva, unde a lucrat chiar și în atelierul unui bijutier, totul pentru a-și susține existența.

La întoarcerea în România, Arghezi a avut o activitate literară prolifică, publicând în diverse reviste și devenind un critic de artă influent.

A luat apărarea pictorului Ștefan Luchian și a fost parte din cercurile intelectuale și artistice ale vremii.

Perioada interbelică

Primul Război Mondial a găsit în Tudor Arghezi un critic al poziției politice oficiale, iar după război, a fost închis pentru scurta perioadă, acuzat de trădare.

Cu toate acestea, activitatea sa literară nu s-a oprit, Arghezi publicând lucrări notabile precum „Cuvinte potrivite” și „Icoane de lemn”.

Publicistul și desenatorul

În paralel cu activitatea sa literară, Arghezi s-a afirmat ca publicist și desenator, având primele contribuții la reviste ca „Liga ortodoxă” și „Cronica”.

Talentul său artistic putea fi observat și în desenele sale, deși destinul i-a rezervat un loc în literatură.

Premii și distincții

Contribuția lui Tudor Arghezi la literatura română a fost recunoscută prin numeroase premii și distincții, devenind membru al Academiei Române și primind Premiul Internațional Johann Gottfried von Herder.

A fost chiar nominalizat pentru Premiul Nobel pentru Literatură în 1965.

Anii târzii și moștenirea

Reabilitarea lui Tudor Arghezi în perioada comunistă i-a adus noi distincții și recunoaștere, culminând cu funeralii naționale la moartea sa pe 14 iulie 1967.

Moștenirea sa culturală continuă să trăiască în casa sa transformată în muzeu și în opera sa literară care încântă și astăzi cititorii.

PerioadaEvenimentOpere semnificativeNote
21 mai 1880Nașterea lui Tudor Arghezi (Ion Nae Theodorescu) la București.
1887-1891Educație la Școala primară „Petrache Poenaru” și la liceele „Dimitrie Cantemir” și „Sfântul Sava”.Din cauza situației familiale, a dat meditații pentru a se întreține.
1896Debut literar în ziarul „Liga Ortodoxă” și întâlnirea cu Alexandru Macedonski.Poezia „Tatăl meu”Cunoaște și se împrietenește cu Gala Galaction.
1897-1899Publică sub pseudonimul Ion Th. Arghezi în „Revista Modernă” și „Viața nouă”.Întrerupe studiile și se angajează la fabrica de zahăr Chitila.
1905Nașterea primului său copil și călătorii în Fribourg și Geneva.A scris poezii și a lucrat în atelierul unui bijutier pentru existență.
1910-1914Reîntoarcerea în România, activitate literară prolifică și apărarea lui Ștefan Luchian.Critic de artă valoros și participant la cercurile intelectuale.
Primul Război MondialÎnchisoare pentru colaborare cu autoritățile germane de ocupație.
1918-1919Publicarea „Cuvinte potrivite” și activitate intensă de scriere.„Cuvinte potrivite”, „Icoane de lemn”Închis la penitenciarul Văcărești, acuzat de trădare.
1927-1943Publică „Icoane de lemn”, „Cimitirul Buna-Vestire” și este închis pentru pamfletele sale.„Cimitirul Buna-Vestire”, „Lina”, „Bilete de papagal”Perioada tabletei și a pamfletului alegoric în literatura română.
1944Publică pamflete și devine editor la „Manual de morală practică”.„Manual de morală practică”Eliberat din detenție, critică colaboratorii regimului.
Post-1948Interzis și retragerea din viața publică; trăiește din vânzarea cireșelor.Articolul „Poezia putrefacției sau putrefacția poeziei” îl exclude din viața literară.
1952-1967„Reabilitare” treptată, distincții și recunoaștere oficială, moarte și funeralii naționale.„1907 – peizaje”, „Cântare omului”, „Poeme noi”Membru al Academiei Române, primește premii și titluri, inclusiv Premiul Herder.
Tabelul care sumarizează cronologic biografia lui Tudor Arghezi

• Poezie Modernistă
  • Poezie Filozofică
    • „Psalmul 6”