Cartea cu jucării – rezumat

Cartea cu jucării” este o colecție de scurte povestiri scrise de Tudor Arghezi și dedicate copiilor săi, Mitzura și Baruțu Arghezi. Această colecție a fost publicată pentru prima dată în 1931, la București, la editura „Cultura Națională”, și este considerată una dintre cele mai apreciate opere ale scriitorului.

Una dintre povestirile incluse în această colecție este „Hoțul”, în care naratorul adoptă punctul de vedere al copiilor pentru a relata povestea unui urs de pluș din podul casei familiei Arghezi. Copiii, Mitzura și Baruțu, inventează o poveste despre obiceiul „necurat” al ursului de a fura dulciuri, pentru a-și acoperi propriile fapte. Tatăl lor este conștient de ceea ce se întâmplă, dar adoptă o atitudine îngăduitoare față de copii.

„Plicul” este o altă povestire din colecție, în care protagoniștii sunt cei doi copii care încearcă să obțină diferite obiecte de la părinții lor. Această povestire se concentrează pe dialogurile dintre copii și părinți, evidențiind relațiile dinamice din cadrul familiei.

„Povestea cu oi” este o povestire în ramă din colecție, în care părinții le povestesc copiilor despre o pisică și un măgar care trăiesc împreună. Această povestire ilustrează modul în care poveștile pot influența copiii și îi poate captiva atenția și imaginația.

„Abecedarul” prezintă povestea unui elev de clasa întâi care se străduiește să învețe să scrie literele alfabetului. Acesta resimte schimbarea produsă odată ce a început școala și se confruntă cu presiunea de a învăța lucruri noi.

În „Între Mițu și Baruțu”, se explorează relația dintre cei doi copii și rivalitatea lor pentru atenția părinților. Povestirea evidențiază modul în care părinții încearcă să gestioneze conflictele dintre copii și să mențină armonia în familie.

Cheile” prezintă nemulțumirea copiilor de a nu avea acces la lucrurile specifice vieții de adult, precum cheile de la dulapuri. Copiii descoperă o ușă de la un dulap și pătrund în interior, experimentând senzația de a fi adulți.

Facerea lumii” este o povestire care prezintă Geneza Universului sub forma unei povești simplificate, potrivită pentru copii. Această povestire folosește un limbaj accesibil pentru a descrie starea de haos universal și apariția lumii.

În „Fata de demult”, se relatează povestea unei fete cenușii care trebuie să spună o poveste nouă împăratului în fiecare seară pentru a-și prelungi viața. Această povestire ilustrează puterea poveștilor de a influența viețile oamenilor și de a păstra tradițiile vii.

În concluzie, „Cartea cu jucării” este o colecție captivantă de povestiri care explorează lumea copiilor și relațiile din cadrul familiei, folosind un limbaj accesibil și captivant.