Mihai Eminescu – viața și operele poetului român

de

în

Mihai Eminescu nu doar că a strălucit în firmamentul literaturii române ca un poet, prozator și jurnalist de excepție, dar și-a găsit locul în literatura europeană ca ultimul mare poet al romantismului.

Personalitatea sa literară a fost conturată într-o epocă în care romantismul își trăia ultimele clipe de glorie, iar Eminescu a reușit să aducă o nouă dimensiune și o fină sensibilitate acestui curent literar.

Mihai Eminescu portret
Mihai Eminescu – portret

Creațiile sale lirice, de o frumusețe inegalabilă, continuă să fie recitate și în zilele noastre, fiind parte integrantă a curriculumului școlar, inclusiv a materiei pentru examenul de Bacalaureat.

Viața lui Mihai Eminescu

Mihai Eminescu, născut Mihail Eminovici pe 15 ianuarie 1850 la Botoșani, în Principatul Moldovei, și decedat pe 15 iunie 1889 la București, România, este considerat cel mai important poet român și una dintre cele mai influente figuri literare din istoria României.

Opera sa vastă cuprinde poezie, proză și jurnalism, iar activitatea sa literară s-a desfășurat între anii 1866 și 1888.

Eminescu este membru post-mortem al Academiei Române și a fost profund influențat de folclorul românesc, mitologia egipteană, cultura clasică, filozofii și scriitori precum Shakespeare, Schopenhauer, Kant, Hegel, Schiller, Lenau, Novalis, Goethe, precum și de Vede și creștinismul ortodox. El însuși a influențat întreaga literatură română care i-a urmat​.

Copilăria lui Eminescu a fost marcată de viața într-o familie numeroasă, fiind al șaptelea dintre cei unsprezece copii ai familiei Eminovici.

A petrecut o bună parte din copilărie la Botoșani și Ipotești, perioadă pe care a evocat-o adesea în scrierile sale. Eminescu a urmat cu intermitențe școala primară la Cernăuți și a participat activ la viața culturală a vremii, chiar din perioada adolescenței.

Familia sa a fost marcată de tragedii, inclusiv decesul unor frați din cauze precum tuberculoza sau sinuciderea, reflectând condițiile dificile ale epocii​.

La vârsta de 19 ani, Eminescu a început studiul filozofiei la Universitatea din Viena, unde a fost expus la lucrările unor mari gânditori și filozofi. Această perioadă a fost esențială pentru formarea sa intelectuală și literară. La 22 de ani, a plecat la Berlin pentru a-și continua studiile, iar la 24 de ani s-a întors în țară, stabilindu-se inițial la Iași.

Activitatea sa jurnalistică, desfășurată între 1875 și 1877 la Curierul de Iași și apoi la Timpul, a reflectat convingerile sale filozofice și ideologice conservatoare​.

Primele sale poezii publicate au apărut în revista Familia din Pesta, unde Iosif Vulcan, directorul revistei, i-a schimbat numele din Eminovici în Eminescu, nume pe care poetul l-a adoptat imediat.

Activitatea sa literară a fost prolifera, implicându-se în diverse proiecte, inclusiv în teatru și publicistica. În perioada studiilor la Viena, a fost activ în societățile studențești și s-a implicat în cercul literar „Orientul”, având ca scop promovarea culturii și literaturii române​.

Viața și opera lui Eminescu au fost profund influențate de contextul istoric, cultural și social al României secolului al XIX-lea, marcând permanent literatura română. Eminescu rămâne un simbol al geniului literar românesc, opera sa fiind studiată și admirată și în prezent.

DataEveniment
15 ianuarie 1850Nașterea lui Mihai Eminescu în Botoșani.
1858Începe școala primară la Cernăuți.
1863Părăsește liceul german din Cernăuți.
1866Debut literar în revista ‘Familia’.
1869-1872Studii la Viena.
1872-1874Student la Berlin.
1877Mută la București, începe activitatea la ziarul ‘Timpul’.
1883Publică volumul de poezii sub îngrijirea lui Titu Maiorescu.
15 iunie 1889Moartea lui Mihai Eminescu.
Evenimentele semnificative din viața lui Mihai Eminescu

Opere scrise de Mihai Eminescu

Pe parcursul vieții, Eminescu a reușit să publice doar o singură colecție de lucrări intitulată „Poezii”.

Volume Publicate în Timpul Vieții

 • „Poezii” – singurul volum publicat în timpul vieții poetului.

Opere Publicate Postum

După trecerea sa în neființă, o serie de opere importante au fost publicate, consolidându-i faima postumă:

 • „Epigonii” (1872)
 • „Făt-Frumos din lacrimă” (1872)
 • „Călin (file din poveste)” (1873)
 • „Lacul”
 • „Dorința”
 • „Melancolie”
 • „Crăiasa din povești” (1875)
 • „Povestea codrului”
 • „Povestea teiului”
 • „Singurătate”
 • „Atât de fragedă”
 • „Revedere”
 • „Despărțire”
 • „Departe sunt de tine” (1878)
 • „Mai am un singur dor” (1880)
 • „Scrisoarea I”
 • Scrisoarea III
 • „Scrisoarea IV” (1881)
 • „Când amintirile”
 • „Pe lângă plopii fără soț”
 • „Și dacă…” (1883)
 • „Sara pe deal” (1885)
 • „La steaua” (1886)
 • „De ce nu-mi vii” (1887)

Opere Incluse în Programa de Bacalaureat