Ion Creangă – viața și operele scriitorului

Ion Creangă a fost unul dintre cei mai importanți scriitori români.

Pe durata vieții sale acesta a îndeplinit de asemenea și rolurile de dascăl și diacon.

Ion Creangă - portret
Ion Creangă – portret

Viața lui Ion Creangă

Primii Ani

Ion Creangă, remarcabilul scriitor, pedagog și diacon, și-a început călătoria vieții în data de 1 martie 1837, în localitatea Humuleștii Noi, care se găsește în prezent în județul Neamț, parte a României.

S-a stins din viață la finalul anului 1889, pe data de 31 decembrie, în orașul Iași.

Originar dintr-un pitoresc sat moldovean, înconjurat de păduri seculare și așezat la poalele mândrelor Carpați Orientali, Creangă a crescut într-un mediu în care tradițiile și valorile autohtone erau profund respectate și cultivate.

Familia și Ascendența

Ion Creangă s-a născut într-o familie de negustori, fiind fiul lui Ștefan a Petrei Ciubotariul și al Smarandei.

Proveniența sa este ancorată într-o lume rurală, presărată cu obiceiuri străvechi și un folclor autentic, moștenire care a avut un impact considerabil asupra întregii sale opere.

Mama sa, Smaranda, provenea dintr-o familie cu rădăcini adânci în comunitatea locală, iar dorința ei arzătoare a fost ca Ion să urmeze o carieră ecleziastică, ambiție ce avea să modeleze destul de mult traiectoria profesională a viitorului scriitor.

Educația și Formarea

Formarea sa a fost una diversă, începând cu studiile în satul natal și continuând cu educația teologică la Seminarul „Veniamin Costachi”.

A traversat o serie de încercări și schimbări, inclusiv o căsătorie din care a rezultat un fiu, Constantin, și ulterior, un divorț dificil.

Fără îndoială, experiențele sale timpurii și educația teologică au influențat profund stilul său literar și subiectele abordate în scrierile sale.

Viața Clericală și Educatoare

Pe parcursul vieții sale, Creangă a îmbrățișat cu entuziasm vocația de dascăl și diacon, însă a avut un parcurs tumultuos, fiind caterisit din funcția clericală din motive care astăzi ar putea părea neobișnuite, cum ar fi comportamentul său neconformist și divorțul.

Ion Creangă pe vremea când era diacon. Clișeu făcut cu cheltuiala Societăţii Studenţeşti “Carmen Sylva” din Iaşi.

Impactul în Literatură

În literatura română, Creangă se distinge ca o figură emblematică a secolului al XIX-lea, recunoscut pentru autobiografia sa „Amintiri din copilărie” și pentru multe alte povestiri și nuvele.

Opera sa stă între tradiția folclorică și realismul literar, fiind considerată un amestec unic între culegerile de tradiții orale și contribuții originale la patrimoniul cultural românesc.

A fost unul dintre pilonii fundamentali ai literaturii pentru copii și fantastice, creând personaje memorabile și povestiri care reflectă ethosul și valorile românești.

Relația cu Contemporanii

Ion Creangă a fost un contemporan și prieten apropiat al lui Mihai Eminescu, iar colaborarea lor la societatea literară Junimea a marcat o etapă importantă în literatura română.

Deși nu a fost întotdeauna în centrul atenției colegilor săi de la Junimea, a devenit unul dintre cei mai împliniți reprezentanți ai acestui curent literar.

Onoruri și Comemorări Postume

După moartea sa, Ion Creangă a fost comemorat prin numeroase onoruri și este pomenit prin diverse instituții culturale din România și Republica Moldova.

Bojdeuca sa din Iași a devenit prima casă memorială a României, deschisă în anul 1918, și rămâne un loc de pelerinaj cultural.

Bojdeuca lui Ion Creangă din Iaşi

Moștenirea și Descendenții

Ion Creangă a lăsat în urmă un fiu, Constantin, și mai mulți nepoți, printre care Horia Creangă, un arhitect de seamă al României interbelice.

Așadar, geniul său literar este oglindit și în realizările descendenților săi, continuând să inspire și să influențeze generații întregi.

Rezumat și Importanța Culturală

Ion Creangă rămâne o figură centrală în literatura română, ale cărui opere reflectă autenticitatea și bogăția culturală a României rurale din secolul al XIX-lea.

Scrierile sale, înțesate de umor și realism, rămân un testament al geniului său literar și al profundei sale înțelegeri a sufletului românesc.

DataEveniment
1 martie 1837Ion Creangă se naște la Humulești în Principatul Moldovei
1847Începe școala de pe lângă biserica din satul natal
1853Înscrierea la Școala Domnească de la Târgu Neamț
1855 – 1859Studii la Seminarul teologic ‘Veniamin Costachi’ de la Socola
26 decembrie 1859Devine diacon la biserica Patruzeci de sfinți din Iași
19 decembrie 1860Nașterea fiului său, Constantin
1864Creangă devine învățător la Școala primară nr. 1 din Iași
1866Participă la insurecția anti-unionistă din Moldova
10 octombrie 1872Excluderea lui Creangă din cler
1873Finalizarea procesului său de divorț
1875Întâlnirea cu Mihai Eminescu și începutul prieteniei lor
1883 – 1889Perioada bolii de epilepsie și decesul lui Eminescu
1886Căsătoria fiului său, Constantin, cu Olga Pătru
31 decembrie 1889Decesul lui Ion Creangă în Iași
2 ianuarie 1890Înmormântarea lui Ion Creangă la cimitirul Eternitatea din Iași
1918Inaugurarea Bojdeucii din Iași ca primă casă memorială din România
Evenimentele importante din viața lui Ion Creangă, ordonate cronologic

Opere scrise de Ion Creangă

Operele lui Ion Creangă reflectă o paletă vastă de genuri literare, de la povești și povestiri la nuvele și lucrări autobiografice, incluzând și o corespondență bogată cu membrii familiei și prieteni notabili ai epocii sale.

Povești de Ion Creangă

• Capra cu trei iezi (1875)
  • Dănilă Prepeleac (1876)
  • Fata babei și fata moșneagului (1877)