Marin Preda – viața și operele scriitorului

Marin Preda a fost unul dintre cei mai importanți romancieri români postbelici.

Acesta este de asemenea și autorul romanului Moromeții, publicat în două volume.

Marin Preda - portret
Marin Preda – portret

Viața lui Marin Preda

Tineretea și Educația

Născut pe 5 august 1922 în Siliștea-Gumești, Teleorman, într-o familie de țărani, Marin Preda își petrece copilăria într-un mediu rural, marcat de dificultăți economice, dar și de o bogată viață culturală populară.

Deși începe școala cu întârziere, devine rapid unul dintre cei mai buni elevi, fapt ce îi permite să avanseze în educația formală.

Marin Preda urmează cursurile Școlii Normale din București, însă renunță din cauza situației financiare precare și se reîntoarce în satul natal​​​.

Debutul Literar și Cariera

Marin Preda debutează în literatură în 1942 cu schițe și eseuri publicate în revista „Timpul”, lucrări în care explorează viața rurală și complexitatea psihologică a personajelor sale.

Aceasta este perioada în care Preda își conturează principalele teme literare care vor domina opera sa: viața satului românesc, transformările sociale, conflictul dintre tradiție și modernitate.

În această perioadă, Preda lucrează ca corector la revista „Timpul”, se angajează la Institutul de Statistică și frecventează cenaclul lui Eugen Lovinescu, unde se întâlnește cu figuri marcante ale literaturii române​​​.

marin preda - poza
Marin Preda – poză color

Opere Principale

Printre cele mai importante opere ale sale se numără romanele „Moromeții” (1955), care explorează viața familiei Moromete în contextul transformărilor sociale din România interbelică și postbelică, și „Cel mai iubit dintre pământeni” (1980), o critică a regimului comunist prin prisma destinului tragic al protagonistului Victor Petrini​​.

Marin Preda a scris și numeroase nuvele și eseuri, printre care „Întâlnirea din pământuri” (1948) și „Obsedantul deceniu” (1970), care reflectă preocupările sale pentru istoria și societatea românească​.

Ultimii Ani și Moartea

Ultimul deceniu al vieții sale este marcat de o opoziție tot mai accentuată față de regimul comunist, culminând cu publicarea romanului „Cel mai iubit dintre pământeni”, care a fost retras de pe piață la scurt timp după lansare.

Marin Preda moare în condiții misterioase pe 16 mai 1980, în vila de creație a scriitorilor din complexul de la palatul Mogoșoaia​.

Moștenirea

Marin Preda rămâne una dintre cele mai influente figuri ale literaturii române, opera sa fiind studiată în școli și universități.

Romanele și nuvelele sale oferă o imagine complexă și nuanțată a societății românești din secolul XX, abordând teme precum tradiția, modernitatea, identitatea națională și conflictul dintre individ și societate.

Moștenirea sa literară continuă să inspire și să provoace cititorii și criticii literari din întreaga lume.

Opere scrise de Marin Preda

• “Dimineața de iarnă”;
  • “Povestea unei călătorii”;
  • “Obsedantul deceniu” (1970);
  • “Imposibila întoarcere” (1971).

Opere incluse în programa pentru Bacalaureat de Marin Preda