Recreația mare – rezumat

Mircea Sântimbreanu a fost un scriitor român celebru pentru lucrările sale destinate copiilor. În a doua jumătate a secolului al XX-lea, talentul său a strălucit în opera sa, iar una dintre cele mai reprezentative lucrări ale sale este „Recreația mare”, o culegere de povestiri care explorează teme comune, precum școala și tinerețea, și care sunt strâns legate între ele.

Narațiunea din „Recreația mare” este realizată de un narator subiectiv, care prezintă viața unor elevi și prietenia care se formează între aceștia. Povestea începe cu povestirea „Motivarea absenței”, în care eul epic povestește despre personajul Mișu și își imaginează scenarii care l-ar putea ajuta să obțină o motivare pentru absența de la școală.

O altă povestire surprinde prietenia dintre Vicu și Sandu, și modul în care Vicu încearcă să găsească un cadou special pentru prietenul său. Eugenița este prezentată ca un personaj feminin care se temea să nu fie ascultată la școală pentru că nu învățase lecția, și care în cele din urmă este nevoită să recunoască adevărul.

Fiecare povestire aduce în prim-plan un alt personaj, cum ar fi Bibiloacă, Gigel, Mihai, sau chiar un băiat care se considera un cavaler, Gogu Buzdugan. Fiecare dintre acești elevi se confruntă cu propriile lor provocări și aventuri în timpul școlii, oferind cititorului o imagine captivantă a vieții școlare.

Povestirile din „Recreația mare” surprind diverse situații din mediul școlar, precum și comportamentele și reacțiile elevilor. Acestea sunt pline de umor și spirit ludic, aducând în prim-plan teme care sunt interesante atât pentru copii, cât și pentru adolescenți. Prin aceste povestiri, Mircea Sântimbreanu reușește să redea în mod autentic spiritul școlii și să ofere cititorilor o lectură captivantă și plină de învățăminte.