Lampa cu căciulă – rezumat

„Lampa cu căciulă” este o povestire din volumul cu același nume, publicat la editura Polirom în 2009 și scrisă de Florin Lăzărescu. Această povestire a fost adaptată de autor într-un scenariu de film, care a fost ulterior regizat de Radu Jude și a obținut trofeul festivalului „Sundance” în 2006.

Acțiunea se petrece în România anilor ’90, după Revoluția din decembrie 1989. În acea perioadă, echipamentele electronice erau scumpe și greu de găsit, iar multe gospodării nu aveau televizoare, mașini de spălat sau alte electrocasnice. Povestirea se concentrează pe un băiețel și pe tatăl său, care încearcă să repare un vechi televizor alb-negru, deși era dificil să găsești piese de schimb pentru acesta. Cu toate acestea, băiețelul nu se deranjează de aspectul învechit al televizorului și își dorește doar să poată privi din nou emisiunile preferate.

Tatăl și fiul pleacă spre oraș pentru a repara televizorul, iar pe drum se conturează relația dintre cei doi. Tatăl simte că nu mai are ce să-i învețe fiului său, care pare să știe mai multe decât el, și încearcă să fie un model demn de urmat. După ce reușesc să repare televizorul, tatăl cade și îl strică din nou, dar descoperă că doar o lampă s-a deplasat din poziție. În final, povestirea explorează ideea de adaptare și supraviețuire în situații dificile.

Astfel, „Lampa cu căciulă” oferă o perspectivă inedită asupra unei perioade de tranziție în România și surprinde ingeniozitatea umană în fața dificultăților. Autorul, Florin Lăzărescu, a declarat că nu copilăria este tema principală a operei sale, ci adaptarea și improvizația umană în fața provocărilor vieții.