Kinderland – rezumat

„Kinderland”, romanul Lilianei Corobca, publicat în 2013 la editura „Cartea românească”, este o poveste despre viața unei fetițe de doisprezece ani, Cristina, care rămâne în grija bunicului său într-un sat din Moldova după ce părinții ei pleacă la muncă în străinătate. Mama ei lucrează în Italia, iar tatăl în Rusia, lăsând-o pe Cristina să aibă grijă de cei doi frați mai mici. Romanul explorează povestea Cristinei și a luptei ei pentru a face față responsabilităților crescânde și a absenței părinților.

Acțiunea romanului se concentrează pe viața de zi cu zi a Cristinei și a fraților ei, pe maturizarea ei forțată și pe modul în care își gestionează singură responsabilitățile de adult. Ea încearcă să facă față lipsei de părinți și de sprijin, iar singura ei consolare este telefonul săptămânal de la mama ei și scrisorile pe care îi scrie. De asemenea, romanul explorează și relațiile Cristinei cu prietenii ei din sat, precum și observațiile și gândurile ei despre viața de zi cu zi.

Cristina își exprimă adesea tristețea și singurătatea, dar și curajul și voința de a face față situației. Ea își dorește să-și aducă părinții acasă și recurge la vrăji și descântece, iar evenimentele tragice care au loc în familie aduc o nouă perspectivă asupra luptei ei.

Pe lângă povestea Cristinei, romanul aduce în prim-plan și tema migrației și a impactului pe care aceasta îl are asupra copiilor rămași acasă. Este o poveste emoționantă despre copilăria pierdută și despre reziliența unui copil în fața dificultăților.

„Kinderland” oferă o perspectivă sensibilă și profundă asupra vieții unui copil lăsat să crească în absența părinților și a impactului pe care această experiență îl are asupra sa. Este o carte care abordează o temă actuală și importantă, oferind o privire intimă asupra unei realități adesea trecute cu vederea.