Frumoasa din Pădurea Adormită – rezumat

de

în

Intr-o lume plina de magie si farmec, povestea „Frumoasa din Padurea Adormita” ne poarta intr-un regat indepartat, unde un cuplu regal traieste o trista povara – lipsa copiilor. Imparatul si imparateasa sunt nefericiti, pana intr-o zi cand soarta le surade. In timp ce imparateasa se scaldau intr-un lac fermecat, o broasca fermecata ii vorbeste si ii dezvaluie ca va naste o fetita.

Fericitul cuplu regal organizeaza o mare petrecere pentru a celebra venirea pe lume a micutei printese. La petrecere sunt invitate toate ursitoarele bune din regat, cu speranta ca fiecare va aduce daruri si binecuvantari pentru copilul lor. Dar, din nefericire, un detaliu important este omis de catre parinti – uitand sa invite si o ursitoare rea.

In momentul in care ursitoarea rea apare neinvitata la petrecere, furioasa si ofensata, ea rosteste un blestem asupra printesei. Ea anunta ca la varsta de cincisprezece ani, tanara va fi intepata de un fus si va muri. O alta ursitoare buna reuseste sa atenueze blestemul, spunand ca printesa nu va muri, ci va cadea intr-un somn adanc care va dura o suta de ani.

Anii trec si printesa creste intr-un regat plin de griji si precautii. Regatul se asigura ca niciun fus nu ajunge vreodata in apropierea printesei, in incercarea de a preveni blestemul. Dar destinul are propriile planuri, iar intr-o zi, in ziua cand printesa implineste cincisprezece ani, ea descopera un turn ascuns in care o batrana surda traia izolata.

Baba, nefiind atenta la porunca imparatului, care cerea ca toate fusele sa fie aruncate, continua sa filatureasca firul de in. Printesa, curioasa si fara sa stie de blestem, se apropie de ea si se ințeapă cu fusul. In acel moment, printesa cade intr-un somn adanc, iar odata cu ea, intregul regat adoarme, intr-o stare de hibernare.

Timpul trece, iar regatul, cu frumusetea sa de odinioara ascunsa sub un strat gros de vegetatie, devine o legenda in sine. Pana intr-o zi, cand un tanar prinț curajos si aventuros ajunge la palatul adormit. El infrunta obstacole si pericole pentru a ajunge la printesa legendară.

Pe masura ce se apropie de palat, mărăcinii care înconjurau acesta se transforma in tufe de flori si drumul spre palat devine din ce in ce mai clar. In cele din urma, prințul ajunge la turnul in care dormea Frumoasa Adormita. Fascinat de frumusetea ei, prințul o saruta cu tandrete, sperand sa o trezeasca din somnul indelungat.

Si, prin minune, sarutul magului reuseste sa sparga vraja. Printesa se trezeste, iar intregul regat prinde viata din nou. O mare bucurie cuprinde inimile tuturor, iar Frumoasa Adormita si printul traiesc fericiti pana la adanci batraneti.

Astfel, povestea „Frumoasa din Padurea Adormita” ne invata ca destinul poate aduce obstacole in calea noastra, dar dragostea si curajul pot invinge orice blestem. Povestea ne reaminteste ca adevaratele comori ale vietii se gasesc in inima noastra si ca suntem capabili sa infruntam orice pentru iubirea adevarata.