Cum mi-am petrecut vacanța de vară – rezumat

Romanul „Cum mi-am petrecut vacanța de vară” este o lucrare scrisă de T. O. Bobe, un autor român contemporan cunoscut pentru alte opere precum „Contorsionista” și „Cartea cu bunici”. Publicat pentru prima dată în 2004 la Iași, la editura Polirom, romanul a fost primit cu entuziasm atât de către public, cât și de către critici, ceea ce a dus la o reeditare ulterioară la editura Humanitas. Cartea relatează povestea lui Luca, un băiețel din clasa a patra, care își scrie compunerea despre cum și-a petrecut vacanța de vară.

Acțiunea romanului începe în anii 2000 și se desfășoară pe parcursul a patru capitole, fiecare numit după luna corespunzătoare vacanței: „Iunie”, „Iulie”, „August” și „Septembrie”. Luca, protagonistul, este un elev din clasa a patra, ale cărui părinți sunt mereu ocupați, lăsându-l în grija bunicilor. Mama sa lucrează în domeniul televiziunii, iar tatăl său este angajat într-o firmă de asigurări. Familia se află în procesul construirii unei case, simbol al ascensiunii sociale în România post-decembristă.

Luca primește o temă de vacanță care implică redactarea unei compuneri despre activitățile sale în timpul verii. Textul său începe cu o formulă clasică, specifică acestui tip de compuneri școlare, și reflectă gândurile și trăirile sale în timpul vacanței. El își descrie relația cu familia și prietenii, precum și evenimentele neașteptate care îi marchează vacanța.

În timpul vacanței, bunica băiatului moare într-un accident pe șantierul casei lor, iar Luca este răpit de doi muncitori. El asociază acest incident cu o răpire extraterestră și trăiește o serie de evenimente pline de acțiune și pericol. De-a lungul verii, el învață să facă față pierderilor și schimbărilor din viața sa.

Romanul se încheie cu o notă de incertitudine, reflectând confuzia și îndoielile lui Luca în urma despărțirii părinților săi. Cu toate acestea, povestea sa oferă o perspectivă autentică și emoționantă asupra vieții unui copil din clasa a patra.

În concluzie, „Cum mi-am petrecut vacanța de vară” este o carte originală și captivantă, care aduce în prim-plan vocea autentică a unui copil într-un mod inedit. Această abordare narativă inovatoare a captat atenția cititorilor și a criticilor, consolidând poziția lui T. O. Bobe ca un autor deosebit de talentat în literatura română contemporană.