„Mara” rezumat

„Mara” este o poveste emoționantă despre lupta unei văduve de a-și crește copiii într-o lume plină de provocări și greutăți. Mara, personajul principal, este o femeie puternică și hotărâtă, care depune eforturi considerabile pentru a-și asigura un viitor bun pentru copiii ei, Persida și Trică.

În primul capitol al cărții, suntem introduși în viața simplă și modestă a Marei, care își câștigă existența vânzând diverse obiecte pe malul Mureșului. Ea este o mamă devotată, care pune bani deoparte pentru fiecare dintre copiii ei și își dorește să le ofere o educație bună și o viață mai bună decât a ei.

În capitolul 2, Mara își dorește ca Persida să devină călugăriță și își pune toate speranțele în maica Aegidia, care o ajută să îndeplinească acest vis. De asemenea, Mara decide să trimită și pe Trică la școală, în ciuda dificultăților financiare. Cu toate acestea, Trică se confruntă cu probleme la școală și decide să se refugieze