Ferma animalelor – rezumat

de

în

Romanul „Ferma animalelor”, scris de George Orwell în 1945, explorează teme precum Revoluția rusă, formarea Uniunii Sovietice și ascensiunea lui Stalin la putere. Prin intermediul acestei povestiri, Orwell critică denaturarea valorilor revoluției, falsitatea, lăcomia și răutatea conducătorilor.

Acțiunea începe cu o adunare a animalelor de la Ferma „Conacul”, unde Bătrânul Senior le povestește despre nedreptățile comise de Om și despre o rebeliune ce avea să facă dreptate. După ce reușesc să-l izgonească pe fermierul Jones și să preia controlul, animalele încep să trăiască într-o nouă societate, sub conducerea porcilor. Șapte porunci sunt stabilite pentru a asigura pacea și egalitatea între toate animalele.

În ciuda tensiunii politice dintre Napoleon și Snowball, animalele sunt inițial mulțumite cu noile libertăți. Însă rivalitatea dintre cei doi porci devine tot mai puternică, iar Napoleon preia controlul deplin asupra fermei, punând capăt votului democratic și instaurând un regim dictatoric.

Pe măsură ce timpul trece, porcii încep să încalce treptat legile stabilite și să rescrie regulile în mod misterios, fără a consulta celelalte animale. Napoleon începe să negocieze cu vecinii umani și să abandoneze valorile pe care a fost fondată răscoala lor, ceea ce duce la o transformare a fermei într-un regim totalitar.

În final, animalele descoperă că nu mai pot face diferența între porci și oameni, iar mesajul cărții este unul puternic, ilustrând cum orice regim democratic poate deveni totalitar dacă puterea pică în mâinile celor nesăbuiți. Astfel, „Ferma Animalelor” ne oferă o alegorie asupra riscului de a cădea sub jugul dictaturii și a transformării unui om de rând într-un crunt dictator.